Seeding list: Sunday’s Pioneer 8K to display top Canadian talent

 

The first Canadian road race of the 2018 season takes place Sunday, Jan. 7 in North Saanich at the Tourist Information Booth near Sandown Raceway.

Below are the seeded elite and top age-group athletes. According to elite athlete coordinator Bob Reid, the field is the strongest that has been seen on the island in a long time.

“Excluding the Kenyans, it is a stronger field than has ever been assembled for the 10,000-strong TC10K or the 5,000-strong GoodLife Fitness 8K,” shared Reid.

2018 Harriers Pioneer 8K – High-Performance Athletes

See story here>>

Check Victoria Sports News for post-race stories, images, race video and post-race video interviews.

TOP-10 MEN – BIB NUMBERS TOP-10 WOMEN – BIB NUMBERS

1 – Lucas Bruchet (Vancouver) 11 – Natasha Wodak (North Vancouver)

2 – Theo Hunt (Vancouver) 12 – Rachel Cliff (Vancouver)

3 – Kyle Irvine (Victoria) 13 – Sarah Inglis (Langley)

4 – Ian Searle (Victoria) 14 – Dayna Pidhoresky (Vancouver)

5 – Matt Noseworthy (Victoria) 15 – Lucy Smith (Victoria) - Master

6 – Steve Osaduik (Ladysmith) 16 – Marilyn Arsenault (Victoria) - Master

7 – Cody Therrien (Victoria) 17 – Lindsay Carson (Burnaby)

8 – Kevin O’Connor Vancouver) – Master 18 – Catherine Moore (Vancouver)

9 – Shane Ruljancich (Victoria) – Master 19 – Jennifer Moroz (Vancouver)

10 – Ron Loewen (Surrey) 20 – Alison Hooper (Victoria)

 

OTHER HIGH-PERFORMANCE RUNNERS (MEN AND WOMEN) – BIB NUMBERS

 

21 – Craig Odermatt (Victoria) - Master 36 – Melissa Ross (Nanaimo)

22 – Erica Digby (Vancouver) 37 – Gary Duncan (Victoria) - Master

23 – Andrew McCartney (Victoria) 38 – Binder Kelsall (Victoria) - Master

24 – Catrin Jones (Victoria) 39 – Charlene Waldner (Victoria) – Master

25 – Adam Buzinsky (Victoria) 40 – Dan Smith (Victoria) - Master

26 – Brittany Therrien (Vancouver) 41 – Dusty Spiller (Duncan)

27 – Matthew Winkler (Victoria) 42 – Yana Hempler (Victoria)

28 – Kirsten Lee (Port Coquitlam) 43 – Nancy Baxendale (Shawnigan Lake) - Master

29 – Chris Callendar (Victoria) 44 – Heather Macdonald (Victoria) - Master

30 – Robyn Mildred (Vancouver) 45 – Gabe Van Hezewijk (Victoria) - Junior

31 – Michael Angrove (Victoria) 46 – Bridget Mateyko (Victoria) - Junior

32 – Cheryl Nicholls (Victoria) - Master 47 – Michael Barber (Victoria) - Junior

33 – Carey Nelson (M) (Vancouver) - Master 48 – Bridget Cameron (Victoria) - Junior

34 – Care Nelson (F) (Victoria) 49 – Liam Stanley (Victoria) - Junior

35 – Meg Lewis Schneider (Vancouver) 50 – Jeremy Grosvenor (Victoria) - Junior

 

One comment on “Seeding list: Sunday’s Pioneer 8K to display top Canadian talent

[…] was very pleasantly surprised that I received a “seeded” bib (#41) and that Victoria Sports News listed me as one of the other high performance runners on the list. Up until I saw my name on the […]

Leave a Reply

Athletics Illustrated - inspiring the culture of athletics

Upcoming Events

  1. Island Race Series race #2: Cobble Hill 10K

    January 21 @ 11:00 am - 1:00 pm

Copyright © 2018. All Rights Reserved.

Website by Seriously Creative

Member of Victoria Media Group