Home Running Page 63

Running

Victoria Run Series results – Meet # 4 – June 19, 2013

Event       800m Open   Last Name First Name Time Bib Age-group Club Race Points Series Total Callendar Chris 02:15.80 30-39 10 10 Ritchie Mark 02:23.50 40-49 10 20 Barwise Jim 02:26.00 40-49 8 54 Skuja Darren 02:26.30 50-59 10 20 Arensen Michael 02:29.70 40-49 6 10 Duncan Gary 02:32.60 50-59 8 84 Morgan Claire 02:34.30 30-39 10 36 Arensen Farisha 02:38.10 16-19 10 20 Arensen Kirsten 02:40.90 30-39 8 16 Donoghue Gary 02:54.70 50-59 6 48 Towler Frank 03:04.60 60-69 10 100 Tienhaara Martti 03:12.80 70-79 10 48 McNeely Martha 03:48.10 60-69 10 80 Thate Christine 04:20.70   50-59   10 52   800m Women Last Name First Name Time Bib Age-group Club Race Points Series Total Francois Rachel 02:08.40 20-29 Vikes 10 10 Digby Erica 02:11.40 20-29 8 8 Dodd Sophie 02:16.00 16-19 10 10 Bachop Caleigh 02:17.60 16-19 Vikes 8 8 Robinson Andrea DNF 16-19 0 0 Pomfret Kendra DNF 20-29 Vikes 0 0 800m Men                 Last Name First Name Time Bib Age-group Club Race Points Series Total   Oxland Thomas 01:53.20 20-29 10 20 Penner Isaac 01:53.70 20-29 8 8 Deschiffart Joel 01:56.50 20-29 6 14 Chester Sean 02:12.60 20-29 5 30 Marceau Julien 02:13.20 20-29 4 59 Pratt John DNF 20-29 0 0 1500m...

Victoria Run Series results – Meet #2 – June 14, 2013

800m Men   Last Name First Name Time Bib Age-group Club Race Points Series Total Riva Thomas 01:50.10 20-29 Vikes 10 10 Gaudes Adam 01:51.10 20-29 Vikes 8 8 Pratt John 01:52.80 20-29 Vikes 6 14 Robertson Karl 01:53.60 20-29 Vikes 5 5 Irvine Kyle 01:53.70 20-29 Vikes 4 14 Oxland Thomas 01:55.30 16-19 Dover Bay 10 10 Schiavone Trevor 01:56.70 20-29 Vikes 3 8 Voth Chris 01:57.70 20-29 Trinity Western 2 2 Oxland Peter 01:58.40 16-19 Dover Bay 8 8 Quan Jin 02:09.30 20-29 1 1 800m Open Last Name First Name Time Bib Age-group Club Race Points Series Total Bassett Yosef 02:17.00 16-19 10 10 Schneider Colson 02:21.10 20-29 10 10 Marceau Julien 02:24.90 20-29 PR 8 34 Barber Michael 02:26.20 12-15 Islanders 10 20 Barwise Jim 02:26.50 40-49   10 20 Bernardo Michelle 02:36.50 30-39 10 30 Duncan Gary 02:39.50 50-59 PIH 10 28 Rabein Roland 02:53.20 30-39 10 30 Flett Gordon 02:57.70 50-59 8 16 Waywell Elizabeth 03:00.30 50-59 Speed River 10 10 Towler Frank 03:11.50 60-69 10 40 Way Karen 03:40.70 50-59 10 10 McDonald Jane 04:10.30 50-59 PIH 8 36 Thate Christine 04:31.10   50-59 PIH 6 32                 800m Women Last Name First Name Time Bib Age-group Club Race Points Series Total Pomfret Kendra 02:07.80 20-29 Vikes 10 10 Annear Grace 02:08.20 20-29 Vikes 8 8 Benson Fiona 02:09.80 20-29 Trinity Western 6 6 McInnis Shauna 02:12.90 20-29 Vikes 5 5 Therrien Brittany 02:13.80 20-29 Vikes 4 4 Moore Jenica 02:14.80 20-29 Vikes 3 3 Bassett Miryam 02:16.60 16-19 Oceanside 10 20 Deschiffart Marita 02:16.70 16-19 Oceanside 8 8 Harradine Meg 02:18.20 16-19 6 6 Pynn Jenaya 02:18.70 16-19 5 5 Bassett Rebecca 02:19.10 16-19 Oceanside 4 16     1500m Open                  Wadhwani Isaac 04:14.70 20-29 10 10 Walker Nick 04:25.90 20-29 Frontrunners 8 12 Barwise Jim 04:47.40 40-49 10 30 Deschiffart Erica 04:50.60 16-19 Oceanside 10 10 Duncan Gary 05:14.20 50-59 PIH 10 38 Marceau Julien 05:28.20 20-29 PR 6 40 Flett Gordon 05:44.80 50-59 8 22 Rabien Roland 05:56.70 30-39 10 40 Towler Frank 06:15.50   60-69   10 50 Tienhaara Martti 06:47.40   70-79   10 28 Way Karen 07:02.40   50-59   10 20 Miller Doug 07:07.30 70-79 8 28 McDonald Jane 08:13.20 50-59 PIH 6 42 Thate Christine 09:04.60 50-59 PIH 5 37 3000m Women Last Name First...

Victoria Run Series results – Meet #3 – June 14, 2013

5000m A   Last Name First Name Time Bib Age-group Club Race Points Series Total Odermatt Craig 15:34.90 40-49 10 20 Walker Nick 15:51.30 20-29 FR 10 22 Vinge Derek 16:33.70 20-29 8 8 Watts Jeremy 16:50.20 30-39 IRR 10 10 Coogan Laurence 16:56.40 40-49 8 16 Ross Melissa 17:24.60 20-29 Oceanside 10 20 Chester Sean 17:28.40 20-29 PIH 5 5 Struthers Daniel 17:59.90 20-29 4 4 Barwise Jim 18:04.60 40-49 6 36 McCullough Brett 18:15.10 30-39 PIH 8 24 Ward Clay 18:18.70 20-29 3 3 Linstead Christopher 18:27.60 30-39 6 12 Degnan Etta 20:35.60 20-29 8 16                 5000m B Last Name First Name Time Bib Age-group Club Race Points Series Total Duncan Gary 18:30.90 50-59 PIH 10 48 Gook Gillian 19:15.40 30-39   10 10 Arensen Kirsten 19:54.50 30-39 PIH 8 8 Ritchie Mark 19:54.70 40-49 PIH 10 10 Redmond Justin 21:05.10 20-29 10 10 Towler Frank 22:12.20 60-69 10 70 Farrell Boyd 22:49.70 30-39 10 10 Struthers Nicole 23:10.20 20-29 10 24 Tienhaara Martti 25:32.50 70-79 10 38 Miller Doug 25:36.30 50-59 8 36 Donahue Gary 26:50.40   50-59 6 6 McNeely Martha 27:34.20   60-69 PIH 10 40 400m Open                 Last Name First Name Time Bib Age-group Club Race Points Series Total Chester Sean 00:56.65 20-29 10 15 Ven den Bulk Jeanette 00:58.70 30-39 10 10 Vinge Derek 01:00.90 20-29 8 16 McCullough Brett 01:01.75 30-39 10 34 Ward Clay 01:02.90 20-29 8 11 Marceau Julien 01:03.40 20-29 6 50 Duncan Gary 01:09.25 50-59 10 58 McNeely Martha 01:53.70 60-69 10 50 1500m Open     Last Name First Name Time Bib Age-group Club Race Points Series Total                 Vinge Derek 04:32.50 20-29 10 26 Ward Clay 04:49.90 20-29 Frontrunners 8 19 Barwise Jim 04:50.60 40-49 10 46 Skuja Darren 04:54.50 50-59 Oceanside 10 10 McCullough Brett 05:04.10 30-39 PIH 10 44 Morgan Claire 05:07.90 30-39 PR 6 16 Duncan Gary 05:13.60 50-59 8 66 Arensen Farisha 05:18.60 16-19 10 10 Farrell Boyd 05:52.60   30-39   10 10 Millard Emily 06:07.30   20-29   10 10 Towler Frank 06:15.75   60-69   10 80 Miller Doug 07:03.90 70-79 8 44 Donahue Gary 07:33.30 50-59 6 12 McNeely Martha 07:50.40 60-69 PIH 10 60 800m Open Last...

George Heller Interview

The Victoria International Track Classic is recognizing the 20 years that have passed since the very successful 1994 Victoria Commonwealth Games took place. Many...

Cleve Dheensaw reflects on the Victoria Track Classic

(Ed note: Originally appeared in sister pub: Athletics Illustrated at www.athleticsillustrated.com) I joined Cleve Dheensaw recently for a beverage at a local establishment to discuss...

Victoria Run Series results – Meet # 1 – May 12, 2013

800m Open   Last Name First Name Time Bib   Age-group Club Race Points Series Total Marceau Julien 0:02:18.30 222 20-29 Performance Running 10 10 Bassett Miryam 0:02:18.60 254 16-19 Oceanside T&F Club 10 10 Bassett Rebecca 0:02:20.60 253 16-19 Oceanside T&F Club 8 8 Barber Michael 0:02:27.10 264 10 10 Duncan Gary 0:02:32.60 218 50-59 PIH 10 10 Bernardo Michelle 0:02:34.40 233 30-39 10 10 Rabien Roland 0:02:41.10 262 30-39 10 10 Wehner James 0:02:49.20 255 40-49 10 10 Flett Gordon 0:02:51.00 220 50-59 8 8 Donahue Gary 0:03:08.10 194 50-59 PIH 6 6 Towler Frank 0:03:08.50 232 60-69 PIH 10 10 Tienhaara Martti 0:03:13.40 229   70-79 10 10 McNeely Martha 0:03:50.80 225 60-69 PIH 10 10 Thate Christine 0:04:09.50 228   50-59 PIH 10 10 McDonald Jane 0:04:11.70 50-59 PIH 8 8 800m Men                 Last Name First Name Time Bib   Age-group Club Race Points Series Total       Restall Brendon 0:01:51.30 251   20-29 Uvic Vikes 10 10 Pratt John 0:01:52.70 250   20-29 Uvic Vikes 8 8 Peterson Cole 0:01:53.10 249 20-29 Uvic Vikes 6 6 Winkler Matt 0:01:55.70 252 20-29 Uvic Vikes 5 5 Rabien Anton 0:02:04.80 187 30-39 Performance Running 10 10 1500m Open   Last Name First Name Time Bib   Age-group Club Race...

TC10K Race Video – 2013

From our sister publication, Athletics Illustrated.

Final Standings – Frontrunners Series Points Race – 2012

Last Name First Name Age-group Points             Top-3 Age-Group*     Must race minimum 5 races 1 must be 5000m     McNeely Martha 60-69 100           except for 13-15 age-group     Marceau Julien 20-29 98   Rank M70-79   Points       Barwise Jim 40-49 84                 McDonald Jane 50-59 80   1st Tienhaara Martti 60 Thate Christine 50-59 72           Duncan Gary 50-59 64     M60-69     Tienhaara Martti 70-79 60                   McCullough Brett 30-39 58   1st Towler Frank 30         Dejongh Simon 30-39 52           Walker Nick 20-29 51     F60-69     Davies Wendy 50-59 50                   Donahue Gary 50-59 44   1st McNeely Martha 100         Skuja Darren 50-59 40                   Chandler Mike 30-39 35     M50-59     Callendar Chris 30-39 35                   McCulligh Maureen 20-29 31   1st Duncan Gary 64     Rabien Anton 30-39 30   2nd Donahue Gary 44 Ritchie Mark 40-49 30           Towler Frank 60-69 30     F50-59           Chester Sean 20-29 27                 Oxland Doug 20-29 24   1st Thate Christine 72       Childs Cliff 20-29 24   2nd McDonald Jane 80 Stewart Duane 20-29 24                   McGowan Dixon 30-39 23     M40-49           Linstead Christopher 30-39 23                 Irvine Kyle 20-29 22   1st Barwise Jim 84         Farrell Boyd 30-39 22   2nd Ritchie Mark 30 Kennell Liam 13-15 20   3rd Croden Sheldon 14 Venebles Beth 30-39 20                   Morgan Claire 30-39 20     M30-39     O'Sullivan Carly 16-19 20                   Robertson Karl 20-29 20   1st DeJongh Simon 52         Pomfret Kendra 20-29 20   2nd McCullough Brett 58         Pratt John 20-29 20   3rd Callendar Chris 38   DeShiffart Joel 16-19 20     Chandler Mike 35         Perrimen Ian 30-39 20     F30-39       MacGuire Lehm 16-19 20             Psotka Patrick 20-29 20   1st Morgan Claire 20   McInnis Shauna 20-29 19   2nd Venebles Beth 20   Weir Ben 20-29 18           Mandje Roberto 20-29 18     M20-29     Bocksnick Jackson 20-29 17           O'Callaghan Declan 20-29 16   1st Marceau Julien 81 Clouthier Josh 20-29 16           Therrien Cody 20-29 16           Wehner James 40-49 15           Croden Sheldon 40-49 14           Schiavone Trevor 20-29 11           Cantwell Walter 40-49 10           Gravel Christian 16-19 10           Ralph Joshua 20-29 10           Hegland Chloe 16-19 10           DeShiffart Merita 16-19 10           Moore Jenica 20-29 10           LaForce Daisy 20-29 10           DeShiffart Erica 16-19 10           Holm Neil 40-49 10           Sunter James 09-12 10           Martinsen Christina 13-15 10           Thuss Adam 30-39 10           Allison Katrina 16-19 10           Bachop Caleigh 16-19 10           Kapil Anan 20-29 8           So Mathew 16-19 8           Heisterman Madison 13-15 8           Pynn Jenaya 16-19 8           Cote Halley 13-15 8           O'Brien Trevor 30-39 8           Stevens-Whald Shawn 16-19 8           Bailey Josh 13-15 8           Trummer Max 16-19 6           Getty Thomas 20-29 6           Hayward Katelyn 16-19 6           Anan Kapil 20-29 6           Morris Amy 13-15 6           Millar Sean 16-19 6           Roske Travis 20-29 5           Kilpatrick Alexander 20-29 5           Avila Amy 30-39 5           Kilpatrick Alexander 20-29 5           Mousseau Alyssa 16-19 4           Higgins Carter 16-19 4           Wong Billy 20-29 3           Getty Thomas 20-29 3           Secco Scott 20-29 1           Simpson Forrest 20-29 0           Kingstone Ben 20-29 0