Athletics

Victoria Run Series results – Meet #3 – June 14, 2013

5000m A   Last Name First Name Time Bib Age-group Club Race Points Series Total Odermatt Craig 15:34.90 40-49 10 20 Walker Nick 15:51.30 20-29 FR 10 22 Vinge Derek 16:33.70 20-29 8 8 Watts Jeremy 16:50.20 30-39 IRR 10 10 Coogan Laurence 16:56.40 40-49 8 16 Ross Melissa 17:24.60 20-29 Oceanside 10 20 Chester Sean 17:28.40 20-29 PIH 5 5 Struthers Daniel 17:59.90 20-29 4 4 Barwise Jim 18:04.60 40-49 6 36 McCullough Brett 18:15.10 30-39 PIH 8 24 Ward Clay 18:18.70 20-29 3 3 Linstead Christopher 18:27.60 30-39 6 12 Degnan Etta 20:35.60 20-29 8 16                 5000m B Last Name First Name Time Bib Age-group Club Race Points Series Total Duncan Gary 18:30.90 50-59 PIH 10 48 Gook Gillian 19:15.40 30-39   10 10 Arensen Kirsten 19:54.50 30-39 PIH 8 8 Ritchie Mark 19:54.70 40-49 PIH 10 10 Redmond Justin 21:05.10 20-29 10 10 Towler Frank 22:12.20 60-69 10 70 Farrell Boyd 22:49.70 30-39 10 10 Struthers Nicole 23:10.20 20-29 10 24 Tienhaara Martti 25:32.50 70-79 10 38 Miller Doug 25:36.30 50-59 8 36 Donahue Gary 26:50.40   50-59 6 6 McNeely Martha 27:34.20   60-69 PIH 10 40 400m Open                 Last Name First Name Time Bib Age-group Club Race Points Series Total Chester Sean 00:56.65 20-29 10 15 Ven den Bulk Jeanette 00:58.70 30-39 10 10 Vinge Derek 01:00.90 20-29 8 16 McCullough Brett 01:01.75 30-39 10 34 Ward Clay 01:02.90 20-29 8 11 Marceau Julien 01:03.40 20-29 6 50 Duncan Gary 01:09.25 50-59 10 58 McNeely Martha 01:53.70 60-69 10 50 1500m Open     Last Name First Name Time Bib Age-group Club Race Points Series Total                 Vinge Derek 04:32.50 20-29 10 26 Ward Clay 04:49.90 20-29 Frontrunners 8 19 Barwise Jim 04:50.60 40-49 10 46 Skuja Darren 04:54.50 50-59 Oceanside 10 10 McCullough Brett 05:04.10 30-39 PIH 10 44 Morgan Claire 05:07.90 30-39 PR 6 16 Duncan Gary 05:13.60 50-59 8 66 Arensen Farisha 05:18.60 16-19 10 10 Farrell Boyd 05:52.60   30-39   10 10 Millard Emily 06:07.30   20-29   10 10 Towler Frank 06:15.75   60-69   10 80 Miller Doug 07:03.90 70-79 8 44 Donahue Gary 07:33.30 50-59 6 12 McNeely Martha 07:50.40 60-69 PIH 10 60 800m Open Last...

George Heller Interview

The Victoria International Track Classic is recognizing the 20 years that have passed since the very successful 1994 Victoria Commonwealth Games took place. Many...

Cleve Dheensaw reflects on the Victoria Track Classic

(Ed note: Originally appeared in sister pub: Athletics Illustrated at www.athleticsillustrated.com) I joined Cleve Dheensaw recently for a beverage at a local establishment to discuss...

Victoria Run Series results – Meet # 1 – May 12, 2013

800m Open   Last Name First Name Time Bib   Age-group Club Race Points Series Total Marceau Julien 0:02:18.30 222 20-29 Performance Running 10 10 Bassett Miryam 0:02:18.60 254 16-19 Oceanside T&F Club 10 10 Bassett Rebecca 0:02:20.60 253 16-19 Oceanside T&F Club 8 8 Barber Michael 0:02:27.10 264 10 10 Duncan Gary 0:02:32.60 218 50-59 PIH 10 10 Bernardo Michelle 0:02:34.40 233 30-39 10 10 Rabien Roland 0:02:41.10 262 30-39 10 10 Wehner James 0:02:49.20 255 40-49 10 10 Flett Gordon 0:02:51.00 220 50-59 8 8 Donahue Gary 0:03:08.10 194 50-59 PIH 6 6 Towler Frank 0:03:08.50 232 60-69 PIH 10 10 Tienhaara Martti 0:03:13.40 229   70-79 10 10 McNeely Martha 0:03:50.80 225 60-69 PIH 10 10 Thate Christine 0:04:09.50 228   50-59 PIH 10 10 McDonald Jane 0:04:11.70 50-59 PIH 8 8 800m Men                 Last Name First Name Time Bib   Age-group Club Race Points Series Total       Restall Brendon 0:01:51.30 251   20-29 Uvic Vikes 10 10 Pratt John 0:01:52.70 250   20-29 Uvic Vikes 8 8 Peterson Cole 0:01:53.10 249 20-29 Uvic Vikes 6 6 Winkler Matt 0:01:55.70 252 20-29 Uvic Vikes 5 5 Rabien Anton 0:02:04.80 187 30-39 Performance Running 10 10 1500m Open   Last Name First Name Time Bib   Age-group Club Race...

TC10K Race Video – 2013

From our sister publication, Athletics Illustrated.

Final Standings – Frontrunners Series Points Race – 2012

Last Name First Name Age-group Points             Top-3 Age-Group*     Must race minimum 5 races 1 must be 5000m     McNeely Martha 60-69 100           except for 13-15 age-group     Marceau Julien 20-29 98   Rank M70-79   Points       Barwise Jim 40-49 84                 McDonald Jane 50-59 80   1st Tienhaara Martti 60 Thate Christine 50-59 72           Duncan Gary 50-59 64     M60-69     Tienhaara Martti 70-79 60                   McCullough Brett 30-39 58   1st Towler Frank 30         Dejongh Simon 30-39 52           Walker Nick 20-29 51     F60-69     Davies Wendy 50-59 50                   Donahue Gary 50-59 44   1st McNeely Martha 100         Skuja Darren 50-59 40                   Chandler Mike 30-39 35     M50-59     Callendar Chris 30-39 35                   McCulligh Maureen 20-29 31   1st Duncan Gary 64     Rabien Anton 30-39 30   2nd Donahue Gary 44 Ritchie Mark 40-49 30           Towler Frank 60-69 30     F50-59           Chester Sean 20-29 27                 Oxland Doug 20-29 24   1st Thate Christine 72       Childs Cliff 20-29 24   2nd McDonald Jane 80 Stewart Duane 20-29 24                   McGowan Dixon 30-39 23     M40-49           Linstead Christopher 30-39 23                 Irvine Kyle 20-29 22   1st Barwise Jim 84         Farrell Boyd 30-39 22   2nd Ritchie Mark 30 Kennell Liam 13-15 20   3rd Croden Sheldon 14 Venebles Beth 30-39 20                   Morgan Claire 30-39 20     M30-39     O'Sullivan Carly 16-19 20                   Robertson Karl 20-29 20   1st DeJongh Simon 52         Pomfret Kendra 20-29 20   2nd McCullough Brett 58         Pratt John 20-29 20   3rd Callendar Chris 38   DeShiffart Joel 16-19 20     Chandler Mike 35         Perrimen Ian 30-39 20     F30-39       MacGuire Lehm 16-19 20             Psotka Patrick 20-29 20   1st Morgan Claire 20   McInnis Shauna 20-29 19   2nd Venebles Beth 20   Weir Ben 20-29 18           Mandje Roberto 20-29 18     M20-29     Bocksnick Jackson 20-29 17           O'Callaghan Declan 20-29 16   1st Marceau Julien 81 Clouthier Josh 20-29 16           Therrien Cody 20-29 16           Wehner James 40-49 15           Croden Sheldon 40-49 14           Schiavone Trevor 20-29 11           Cantwell Walter 40-49 10           Gravel Christian 16-19 10           Ralph Joshua 20-29 10           Hegland Chloe 16-19 10           DeShiffart Merita 16-19 10           Moore Jenica 20-29 10           LaForce Daisy 20-29 10           DeShiffart Erica 16-19 10           Holm Neil 40-49 10           Sunter James 09-12 10           Martinsen Christina 13-15 10           Thuss Adam 30-39 10           Allison Katrina 16-19 10           Bachop Caleigh 16-19 10           Kapil Anan 20-29 8           So Mathew 16-19 8           Heisterman Madison 13-15 8           Pynn Jenaya 16-19 8           Cote Halley 13-15 8           O'Brien Trevor 30-39 8           Stevens-Whald Shawn 16-19 8           Bailey Josh 13-15 8           Trummer Max 16-19 6           Getty Thomas 20-29 6           Hayward Katelyn 16-19 6           Anan Kapil 20-29 6           Morris Amy 13-15 6           Millar Sean 16-19 6           Roske Travis 20-29 5           Kilpatrick Alexander 20-29 5           Avila Amy 30-39 5           Kilpatrick Alexander 20-29 5           Mousseau Alyssa 16-19 4           Higgins Carter 16-19 4           Wong Billy 20-29 3           Getty Thomas 20-29 3           Secco Scott 20-29 1           Simpson Forrest 20-29 0           Kingstone Ben 20-29 0                                                                                                                                                  

Victoria Run Series results: Meet #7 – September 1, 2012

Name Time Bib Age-group Club Points JULIEN MARCEAU 18:26.3 380 M20-29 PIH 10 GARY DUNCAN 18:58.2 382 M50-59 PIH 10 BRAD SPIERS 20:24.5 395 M50-59 8 ABBY SPIERS 20:43.1 394 F13-16 10 ALISON HUNT 21:14.5 398 F40-49 10 BETH VENEBLES 21:23.9 Beth F30-39 8 BOYD FARRELL 23:06.4 385 M30-39 10 FRANK TOWLER 24:46.4 Frank M60-69 10 CLAIRE MORGAN 25:26.5 Claire F30-39 PIH 6 MARTTI TIENHAARA 25:28.3 Martti M70-79 10 MARTHA MCNEELY 26:12.0 Martha F60-69 PIH 10 GARY DONAHUE 26:30.5 152 M50-59 PIH 6 JANE MCDONALD 30:17.6 78 F50-59 PIH 10 CHRISTINE THATE 31:39.3 Christine F50-59 PIH 8 5000m Section 2 Name Time Bib Age-group Club Points LEHM MACGUIRE 15:51.2 386 M16-19 10 CARLOS LESSER 15:54.4 194 M20-29 10 MIKE CHANDLER 15:56.5 Mike M30-39 Frontrunners 10 LAURENCE COOGAN 16:40.5 397 M40-49 10 SIMON DEJONGH 16:44.9 35 M30-39 Aspire 8 HAPPY JAYCOX 17:19.0 377 M30-39 6 CHRIS CALLENDAR 17:32.8 379 M30-39 PIH 5 BRETT...

Victoria Run Series results: Meet # 6 – July 7, 2012

              1500M RESULTS FROM MEET #6, 2012             SUBMITTED BY CHRIS KELSALL ON SAT, 07 JULY 2012, 00:59                                         1500m Open-mixed                           Name Time Bib Age-group Club Points                 CHRIS CALLENDAR 04:48.9 201 30-39 PIH 10   MARK RITCHIE 04:51.7 Mark 40-49 PIH 10   JIM BARWISE 04:53.3 Jim 40-49 PIH 8   DARREN SKUJA 04:55.2 Darren 50-59 CVRR 10   BRETT MCCULLOUGH 05:00.1 Brett 20-29   10   DAISY LAFORCE 05:01.9 198 20-29   10   JULIEN MARCEAU 05:10.6 241 20-29 PIH 8   WENDY DAVIES 05:54.8 Wendy 50-59 PIH 10   BOYD FARRELL 06:18.2 200 30-39 Victoria T&F 8   DIXON...

Victoria Run Series results: Meet # 5 – June 30, 2015

Name Time Bib Age-group Club Race Points Series Total ANTON RABIEN 04:59.1 230 30-39 10 CHRIS CALLENDAR 05:00.9 197 30-39 PIH 8 JIM BARWISE 05:18.3 Jim 40-49 10 JULIEN MARCEAU 05:23.0 65 20-29 PIH 10 CARLY O’SULLIVAN 05:23.1 173 16-19 10 CHRISTINA MARTINSEN 05:59.6 176 13-15 10 SHELDON CRODEN 06:05.9 Sheldon 40-49 PIH 8 GARY DONAHUE 07:04.8 152 50-59 10 BOYD FARRELL 07:39.9 234 30-39 6 MARTHA MCNEELY 07:52.2 Martha 60-69 PIH 10 AMY AVILA 08:20.3 238 30-39 10 JAMES SUNTER 08:21.1 293 9 10 DICKSON MCGOWAN 08:39.6 285 30-39 5 JANE MCDONALD 08:49.9 78 50-59 PIH 10 CHRISTINE THATE 09:00.9 Christine 50-59 PIH 8 Name Time Bib Age-group Club Race Points SEAN CHESTER 15:12.8 Sean 20-29 PIH/Aspire 10 LEHM MACGUIRE 16:11.6 294 16-19 10 NEIL HOLM 16:20.4 235 40-49 CVRR 10 SIMON DEJONG 16:51.1 237 30-39 Aspire 10 MARK RITCHIE 17:46.9 Mark 40-49 PIH 8 BRETT...